موش موشی مامان

صفحه ی نخست | آرشيو | پست الکترونیک | خروجی وبلاگ

5 ماهگی

5 ماه گذشته است. وقتی او را به خانه آوردید، آنقدر کوچک بود که جز گریه‌کردن کاری دیگر از دستش بر نمی‌آمد، ولی او در این ماه تغییرات چشمگیری از خودش نشان داده است

 اگر کودکتان را وزن کنید، متوجه خواهید شد وزنش دو برابر زمان تولدش شده و بدن او انعطاف‌پذیرتر شده است. او اکنون دست و پاهایش را به اطراف می‌کشد. سرش را بلند می‌کند و پاهایش را به‌خوبی جمع کرده و تا روی شکمش بالا می‌آورد.

کوچولو آنقدر در 5 ماهگی بازیگوش شده است که با حرکت و جابه‌جا کردن پاهایش خود را در تختش حرکت می‌دهد. او اکنون غلت می‌زند و می‌چرخد. از این‌که می‌بینید او این همه توانایی به‌دست آورده است، شگفت‌زده می‌شوید.


صبح زود

صبح‌ها وقتی چشم باز می‌کند آنقدر پر شور و سرحال است که با خودش مشغول بازی کردن می‌شود. هر روز صبح کودک 5 ماهه تان اولین کسی است که چشم باز می‌کند و به اطراف نگاه می‌کند. کوچولو بدون این‌که سر و صدا کند با خودش بازی می‌کند و با خودش مشغول است. اگر بالای سرش یا کنارش اسباب‌بازی قرار داده باشید، او مدتی با آنها مشغول خواهد بود.


خواب روز

گاهی کودک در طول روز نمی‌خوابد، ولی فقط در تخت خود چرت می‌زند. در این زمان نمی‌توانید به زور او را بخوابانید. بلکه با قرار دادن او در تختش او را وادار به یک استراحت کوچک کنید.


نشستن کوچولو

کودک در این ماه دیگر به راحتی خودش می‌نشیند. او از نشستن لذت می‌برد زیرا به خوبی می‌تواند اطرافش را رصد کند. در این ماه اگر او را در روروک قرار دهید خواهید دید که با چه شوق و ذوقی به کشف دنیای پیرامونش می‌پردازد.

او خیلی فعال شده است. اگر هوا رو به گرمی می‌رود باید فکری برای او بکنید تا در اثر تقلا و شیطنت‌هایی که می‌کند بدنش عرق سوز نشود و روی پوست بدنش جوش‌های ریز نباشد. برای همین او را دائماً حمام کرده و لباس‌های نخی و نازک برایش تهیه کنید.


صندلی غذا

وقت آن رسیده که برایش صندلی غذا تهیه کنید تا او روی آن نشسته و غذا بخورد. در این ماه او می‌تواند غذاهای جامد بخورد. او به خوردن غذاهای جامد علاقه خاصی نشان می‌دهد. با روش‌های متفاوت طعم غذاهای جدید را به او بشناسانید.

برای این منظور در کنار غذاهای گذشته که با طعم آن آشناست از غذاهای جدید قرار دهید. هر روز بر میزان غذاهای جدید اضافه کنید. این کار علاوه بر آن‌که باعث می‌شود او به تدریج با طعم و مزه‌های جدید آشنا شود، باعث می‌شود که اگر نسبت به یک ماده غذایی جدید واکنش نشان داده، متوجه شوید.

اگر کوچولو به خوردن غذایی با طعم جدید از خود رغبتی نشان نمی‌دهد، اصرار به خوراندن آن نداشته باشید کافی است چند روزی صبر کنید و بعد از آن دوباره آن غذا را به او بدهید و غذا دادن به او باید با حوصله باشد. بارها اتفاق می‌افتد قاشق غذا را به طرف دهان او می‌برید، ولی کوچولو با شیطنت روی بر می‌گرداند یا آنها را از دهان بیرون می‌ریزد. این کار برای او نوعی بازی است و از انجام آن لذت می‌برد.


آینه

در این زمان او به دیدن آینه و تماشای خود در آینه علاقه خاصی دارد. او دوست دارد که خودش را در آینه ببیند. برای او آینه نشکن تهیه کنید. آینه را در برابر او قرار دهید و از کنجکاوی که در برابر آینه از خود نشان می‌دهد، لذت ببرید.


قطره آهن

تعدادی از نوزادان در این زمان دچار کمبود آهن می‌شوند. در این زمان باید مواد لازم را از طریق دارو در اختیار او قرار دهید. با پزشک نوزاد مشورت کنید و از او بخواهید تا راهنمایی‌های لازم را در این مورد با شما داشته باشد.


توانایی‌های متفاوت

در 5 ماهگی او رفتارهای متفاوتی را از خودش نشان می‌دهد. او اکنون به اندازه کافی در مورد اجسام سخت تجربه پیدا کرده است، به همین دلیل او دوباره به مکیدن علاقه‌مند شده است. برای همین خواهید دید که انگشتان شست پاهای خود را به دهان می‌برد و یا انگشتان دستش را در دهان قرار می‌دهد. این کار را اغلب برای آرام‌کردن خود در قبل از خوابیدن انجام می‌دهد.

زمانی که خواب‌آلوده است یا احساس کلافگی می‌کند، به صورتش چنگ می‌زند و گوش‌هایش را می‌کشد.


دست‌های توانا

دست‌های او در این ماه پرقدرت‌تر از گذشته شده‌اند. اگرچه او علاقه دارد به هر چیزی دست بزند و اجسام را از یک دست به دست دیگرش بدهد. او هرچیزی را که به چنگ آورده به دهان می‌برد و بلافاصله آن را می‌جود.

کوچولو علاقه دارد که خودش شیشه شیرش را در دست بگیرد و اسباب‌بازی‌هایش را به هم بزند و یا گوشه‌ای پرتاب کند.


مخفی‌کاری

کوچولو مخفی‌کاری را بلد نیست. اگر چیزی را پنهان کنید، او هنوز به آن قدرت و توانایی نرسیده که آن را پیدا کند.

او از دهانش صدا در می‌آورد، میوه‌هایی را که به دهان می‌برد، به اطراف صورتش می‌مالد و با کارهایی که انجام می‌دهد، برای اطرافیانش جذابیت ایجاد می‌کند. او در برابر آنچه می‌شنود، واکنش نشان می‌دهد، آوا و صداهای متفاوتی که از دهانش خارج می‌شود گاه به‌گونه‌ای است که احساس می‌کنید او در حال ادا کردن چیزی است ولی در واقع اینگونه نیست، هر چند که پس از مدتی او این توانایی را به دست می‌آورد.


غریبی کردن

بعصی از نوزادان در این ماه شروع به غریبی کردن در برابر افرادی که نمی‌شناسند کرده و گریه می‌کنند.

برای ارتباط برقرار کردن با دیگران آنها را در آغوش بگیرید و در برابر کسانی که برای اولین بار می بیند، او کم کم در این زمان شروع به برقراری ارتباط با آنها می‌کند.

در این ماه دیگر باید به فکر جمع کردن تمام وسایل از اطراف اتاق و فضاهایی که در دسترس او است بکنید زیرا او آنقدر سریع دست به وسایل می‌برد که نمی‌توانید پیش‌بینی کنید.

اجازه دهید به کشف فضای اطراف بپردازد و هر چیزی را به دست آورد او برای نخستین‌بار اعتراض می‌کند. اگر وسایلش را بردارید، با صدای بلند اعتراض می‌کند. او با شیطنت برای اطرافیانش شکلک درمی‌آورد.


منبع


نوشته شده توسط مامان در شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ ساعت 11:18 | لینک ثابت |
نام: محمد حسین تاریخ تولد: 15 آذر 1388 بیمارستان: دنا دکتر: مینو رباطی